Serving Our Congregation

2018 CLC COUNCIL:
(Meets at 7:00pm on the 4th Thur of the month) *

Scott Mueller (President)
Clint Kane (Vice-President)
Hannah Johnson (Secretary)
Pat Mahoney (Treasurer)
Al Ikeler
Rose Smyrski

Eric Gribble

Connie Radel

Sharon Jones

Carl Leaf

Nancy Baenen

Jeri Eveland

Alan Green




PROPERTY & MANAGEMENT COMMITTEE:
(Meets at 5:30pm the 2nd Monday of the month) *

Ross Johanning (Chair)
Mark Scoles
Dave Williams
Eric Gribble (Council Rep)
Scott Mueller (Council Rep)
Al Ikeler (Council Rep)
Marty Kraemer
Viola Richardson
Mel Licht
Benny Stenner
Bill Birkemeier
Dan Collman


TECHNOLOGY  COMMITTEE:
(Meets at 7:00pm the 3nd Monday bi-monthly) *

Al Ikeler (Chair) (Council Rep)
Janna Johnson
Matt Snow
Brian Pittman
WORSHIP COMMITTEE:
(Meets at 3:30pm on the 1st Wed of the month) *

Ethan Erdman
Carl Leaf  (Council Rep)
Susan Tatar
Pastor Kirsten
Brian Pittman (Council Rep)


SOCIAL MINISTRY COMMITTEE:

LuEtta Miller
Susan Tatar
Jon Novak
Jeri Eveland (Council Rep)
Alan Green (Council Rep)


EVANGELISM COMMITTEE:
(Meets at 6:30pm on the 4th Thur of the month) *

Hannah Johnson (Council Rep)
Kathy Ragan
Sharon Jones (Council Rep)


STEWARDSHIP  COMMITTEE:

Carol Jefferson
Ken Haas
Rose Smyrski (Council Rep)
Carl Leaf (Council Rep)


EDUCATION COMMITTEE:
(Meets at 6:30pm on the 4th Thur of the month) *

Carrie Van Hallgrem
Connie Radel (Council Rep)
Melissa Wagner
Janna Johnson
Nancy Beonen (Council Rep)
Hannah Johnson
Kathy Ragan
Sharon Jones




* Times Subject to Change -- Verify prior to attending
CARE & WELLNESS  COMMITTEE:

Judy Davis (Prayer Shawls)
Shirley Gruber (Transportaion/Visits)
Karen Stittleburg (Meals)
Shirley Gruber (Respite Care / Adult Care / Help at Home)
Cindy Kersten (Welcome New Baby / Emergency Child Care)
Jacki Rhoades
Tara Buringa
Clint Kane (Council Rep)


MATTHEW 25  COMMITTEE:

Cindy Kersten (Chair)
Steve Wolk (Secretary)
Mike Smith (Treasurer)
Charlotte Mitchell Smith
Janet Gee
Tom Wermuth
Bill Birkemeier
Helen Birkemeier
Erik Johnson



CLCSG ENDOWMENT:

Jeanne Higuera-Pittman
Courtney Schaffer
Les Vance (Treasurer)
Scott Mueller (Council Rep)
Dave Youngquist


AUDIT COMMITTEE:

Josh Eveland
David Williams
Open Position


NOMINATING COMMITTEE:

Janna Johnson
Mark Scoles
Ethan Erdman



Send any Website Change requests to:
  clcelcasg.techcom@gmail.com 
  
You must be logged in to add gadgets that are only visible to you